Ana sayfaHİZMETLERİMİZYEŞİL BİNA DANIŞMANLIĞILEED Danışmanlığı

LEED Danışmanlığı

LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik sertifikasyonu, Amerikan Çevre Dostu Binalar Konseyi tarafından geliştirilen ilk olarak 1998’de geliştirilen ve dünyada en yaygın biçimde kullanılan yeşil binalar derecelendirme sistemidir.

LEED Sertifikasyonu

LEED Sertifikası alınırken; Sürdürülebilir Araziler, Su Kullanımında Etkinlik, Enerji ve Atmofer, Malzeme ve Kaynaklar, İç Hava Kalitesi, İnovasyon ve Tasarım, Bölgesel Öncelik kategorilerine göre değerlendirme yapılmaktadır.

 

LEED Versiyonları

LEED sertifika versiyonları aşağıdaki gibidir.

LEED-NC: Yeni inşaat ve renovasyon

LEED-EB: Mevcut Binalar 

LEED-CI: Binada yaşayanlar için iç tasarım 

LEED-CS: Core-and-shell projects

LEED-H: Evler 

LEED-ND: Mahalle Gelişimi

 

LEED Dereceleri
Leed Sertifikası alınırken; Sertifika (26 - 32 puan), Gümüş (33 - 38 puan), Altın (39 - 51 puan), Platin (52 - 69 puan) seviyeleri hedeflenmektedir.

 

İLTAY Enerji olarak, ülkemizde yaygın biçimde kullanılan LEED Yeşil Bina Sertifikasyonu konusunda binalara danışmanlık hizmeti vermekteyiz. USGBC’ye (U.S Green Building Council) bağlı LEED AP - akredite uzmanlarımız ile binaların etkin enerji kullanımı, sürdürülebilirlik ve çevresel performans gibi konularda denetimi ve değerlendirmesini gerçekleştirmektedir.

 


 

LEED-Certification-LevelsUSGBC2