Ana sayfaHİZMETLERİMİZYEŞİL BİNA DANIŞMANLIĞIBreeam Danışmanlığı

BREEAM Danışmanlığı

BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method)  Bina Araştırma Kurumu Çevresel Değerlendirme sertifikasyonu, dünyada önem kazanmış bir çevresel değerleme metodu ve binalarda bir derecelendirme sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Başlangıcı olan 1990 yılından günümüze 200,000 üzerinde bina BREEAM Sertifikası almış, bir milyonun üzerinde bina ise değerlendirme için kayıt olmuştur.

BREEAM Sertifikasyonu,

  • Tasarım
  • İnşaat Sonrası

 olmak üzere iki aşamada değerlendirilmektedir.

Enerji, Yönetim, Sağlık ve Refah, Ulaşım, Su Tüketimi, Malzeme Kullanımı, Atık, Kirlilik, Arazi Kullanımı ve Ekoloji kategorilerine göre değerlendirme yapılmaktadır.

BREEAM Versiyonları

BREEAM'in ülkemizde uygulanabilen versiyonları aşağıdaki gibidir.
BREEAM International Europe: Ofisler 
BREEAM International Europe: Endüstriyel Binalar
BREEAM International Europe: Alışveriş Merkezleri
BREEAM International Bespoke (üstteki kategoriler dışında kalan binalar için) 

BREEAM Dereceleri

BREEAM Sertifikası alınırken; Pass (geçer), Good (iyi), Very Good (çok iyi), Excellent (mükemmel) ve Outstanding (sıra dışı) seviyeleri hedeflenmektedir.

İLTAY Enerji olarak, ülkemizde yaygın biçimde kullanılan BREEAM Yeşil Bina Sertifikasyonu konusunda binalara danışmanlık hizmeti vermekteyiz. BREEAM International’a akredite olmuş BREEAM Uzmanlarımız binaların etkin enerji kullanımı, sürdürülebilirlik ve çevresel performans gibi konularda denetimi ve değerlendirmesini gerçekleştirmektedir.


 breeam green logo jpg